Vzdělání za peníze EU. Proč ho Češi nechtějí?

Ministerstvo a EU chtějí chytřejší Čechy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí a Evropská unie chtějí chytřejší Čechy. Chtějí, aby se jim zlepšily digitální dovednosti a kompetence. A jsou ochotni na to velmi štědře přispět.

Celkem je k dispozici 5,5 miliardy Kč ↗. Ambice je proškolit 100 tisíc lidí. Do září 2025.

Na to, jak se tahle ambice střetává s realitou, se podíváme v této analýze.

Na dotaci dosáhne každý

Loading...
Loading...

Podmínky pro získání dotace jsou nastaveny velmi mírně. V podstatě stačí být dospělý s trvalým pobytem v ČR. A vyplnit formulář.

Úřad práce vám díky EU zaplatí 82 % z ceny kurzu. Celkem můžete využít až 50 000 Kč za 3 roky.

Důležitá informace: dotace není určena jen pro nezaměstnané! Může ji využít opravdu každý. No nekupte to.

Proč to lidé nechtějí

Zájem je rozhodně menší ↗, než se očekávalo. A to je velká škoda.

Začněme ale od začátku.

Nabídka

Poskytovatelé kurzů zavětřili příležitost a tak si zájemci mohou vybrat z více než tisícovky kurzů. Aktuálně je to přes 1 300 kurzů.

Problém tedy určitě není v nabídce kurzů. Těch je dostatek a vybere si každý.

Je to drahé?

Když to platí stát z peněz EU, tak se někteří poskytovatelé neudrželi a na kurzy nalepili vysokou cenovku. Účastník sice zaplatí jen 18 %, ale u některých kurzů to je i tak pořád dost.

Naštěstí to neplatí pro všechny kurzy. Podle generálního ředitele ↗ Úřadu práce stojí kurz průměrně 10-12 000 Kč. S dotací tak účastník zaplatí jen kolem 2 000 Kč.

To rozhodně není drahé.

Matoucí podmínky?

I když jsou podmínky nastaveny velmi mírně, mohou být pro někoho matoucí.

Podmínkou úhrady kurzu je totiž zapsání se do evidence zájemců o zaměstnání. Mnoho lidí to může brát tak, že se musí zapsat na pracák.

Ale tak to není.

Po absolvování kurzu je možné se nechat z evidence zase odstranit. Vše probíhá elektronicky, pouhým zaškrtnutím políčka na formuláři, kterým se na dotovaný kurz přihlašujete.

Marketing

Je možné, že mnoho lidí o dotaci neví?

Možná tomu tak bylo v roce 2023. V roce 2024 se to určitě změnilo. K lepšímu.

Byla vidět větší snaha Úřadu práce dát o kurzech vědět. A počet absolventů, v porovnání s rokem 2023, narostl. Některá média dokonce neváhala použít ↗ termín skokově roste zájem.

Poskytovatelé kurzů také dostali od ÚP a jeho ředitele do datovek dopis. Nám v LovelyData se styl, jakým byl dopis napsán, líbil. Oceňujeme snahu Úřadu věcně informovat o možnostech zapojení do programu. Doufáme, že nezůstane jen u tohoto jednoho dopisu.

Marketing je pochopitelně dlouhodobá aktivita. Proto očekáváme, že úředníci nepoleví ve svojí snaze a že budou dotované vzdělávání propagovat i v nadcházejících měsících.

Líní Češi?

E-shop Jsem v kurzu ↗ byl spuštěn v dubnu 2023. MPSV počítalo, že v roce 2023 může být proškoleno ↗ 20 000 lidí. Jenže nebylo.

Loading...

Do května 2024 si o kurzy zažádalo 21 368 lidí a vyčerpalo se cca půl miliardy korun. Průměr je tedy skoro 2 tisíce účastníků na měsíc.

Do září 2025 (16 měsíců) chce mít ÚP proškoleno 100 000 lidí. To vychází průměrně na 6 250 lidí za měsíc. V tento okamžik se nezdá, že by se cíl podařilo naplnit. Což by bylo škoda.

Vypadá to, jako když se Češi nechtějí vzdělávat. Anebo čekají na poslední chvíli.

Jak do toho všeho zapadá LovelyData?

Náš předchozí rozbor je přesně to, čemu se říká datová gramotnost ↗. Schopnost vzít data, která jsou k dispozici, a zjistit z nich užitečné informace. Nemusí se ani jednat o složitou nebo časově náročnou analýzu. Často dobře poslouží selský rozum a matematika na úrovni ZŠ.

Taková dovednost je něco, co by měli zvládat všichni. Zaměstnanci, management, podnikatelé, vědci, politici, novináři.

Přesně to je náplní kurzu, který jsme zveřejnili na LovelyData ↗.

Datová gramotnostpro každého
Potřebujete report? Dashboard? Analýzu? Pomůžeme vám.